Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Home
 
Statut
 
Rada Muzealna
 
Dla mediów
 
Historia
 
Kontakt
 
Regulamin zwiedzania
 
Wystawa stała
 
Wystawy czasowe
 
Przewodniki
 
Korkontoi
 
Albumy
 
Książki
 
Katalogi wystaw
 
Plakaty
 
Inne wydawnictwa
 
W sprzedaży
ZbioryEdukacjaAktualności

Karkonoski SEN – Teresa Kępowicz

Absolwentka ASP we Wrocławiu. Mieszkanka Karpacza. Dwukrotnie nagrodzona przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. W dorobku artystycznym ma wiele wystaw krajowych i zagranicznych.

[…] Malarstwo Teresy Kępowicz ściśle związane jest z Karkonoszami. Z tego szczególnego miejsca na ziemi wyrasta i z górskiego krajobrazu czerpie natchnienie. Jest symbolicznym portretem miejsca, gdzie elementy pejzażu z jego bogactwem i różnorodnością są wprawdzie widoczne i rozpoznawalne, lecz całość ma wymiar bardziej uniwersalny niż dosłowny, dotyczy duchowej strony bytu. Jej malarstwo osadzone jest w konkretnej rzeczywistości, porusza tematy filozoficzne, stawia pytania egzystencjalne. Każdy kolejny obraz to podejmowana na nowo opowieść o przeszłości, teraźniejszości, przemijaniu i zmianie… Artystka zdaje się mówić: istniejemy na tym świecie krótką chwilę, przychodzimy, odchodzimy. Ważne jak pokonamy wyznaczony nam szlak. Tupiąc i niszcząc, czy też rozglądając się dookoła w pokorze i zachwycie. Góry trwają wydawałoby się wiecznie, ale i one mają ograniczony czas. Kółeczka, trybiki, kręcą się nieustannie, odliczając godziny, dni, lata…

Jako społeczeństwo stanęliśmy na rozstaju dróg, wiele rzeczy zmienia się bezpowrotnie. Warto wsłuchać się w przesłanie, które niosą obrazy artystki, pozwolić sobie na chwilę namysłu, zadumy, wyciszenia. Patrzeć, poczuć, zrozumieć.

Maria Rągowska

Podgląd On-line

Muzeum czynne

Cennik

Lokalizacja

© 2020-2024 Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu