Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jest instytucją kultury samorządu Województwa Dolnośląskiego. Gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody. Wystawa stała obejmuje trzy działy:
Zgromadzone tu eksponaty i fotogramy dokumentują najważniejsze przejawy działalności gospodarczej, ułatwiającej i przyspieszającej „zdobywanie” gór: pracę górników, hutników, drwali, pasterzy i zielarzy. Wszyscy oni przecierali szlaki dla przyszłych turystów. Kolorowa, ceramiczna rzeźba przedstawia współczesną wersję legendarnego „Ducha Gór”- Rzepióra. Dawne ryciny i oryginalny sprzęt informują o specyficznych sposobach podróżowania w Karkonoszach w XIX w., m.in. o noszeniu turystów w góry w specjalnych lektykach; pierwsze przewodniki mówią o roli uzdrowiska Cieplice w rozwoju turystyki.
Osobny fragment działu poświęcony jest roli, jaką odegrali Polacy w rozwoju tych ziem. Szczególne miejsce zajmują tutaj nagrody, statuetki i wyróżnienia Tadeusza Różewicza (1921-2014), wybitnego polskiego twórcy związanego z Karkonoszami.
Karkonosze są regionem, gdzie rozwinęły się głównie sporty zimowe – wśród nich sporty saneczkowe. Po II wojnie światowej Karpacz stał się centrum sportu bobslejowego i saneczkowego w Polsce. W Karkonoszach organizuje się również wiele zawodów i rajdów narciarskich; ożywioną działalność rozwijają alpiniści. Eksponaty zgromadzone w tym dziale pozwalają prześledzić rozwój sprzętu sportowego, poczynając od najstarszych egzemplarzy nart, karpli, sanek i bobslejów. Znajduje się tu również wiele trofeów sportowych wybitnych zawodników, a także dokumentów i pamiątek osobistych zasłużonych działaczy. Można tutaj zobaczyć: jedyną w Polsce kolekcję medali uczestnictwa z zimowych igrzysk olimpijskich (1928 – 2018), medal z I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich z Aten 1896 r. i pochodnie olimpijskie oraz medale, ze złotym medalem olimpijskim, najwybitniejszej sportsmenki z Dolnego Śląska – Renaty Mauer-Różańskiej (strzelectwo sportowe).
Różnorodne eksponaty i barwne fotogramy w sali wystawowej oraz alpinarium otaczające muzeum przedstawiają środowisko przyrodnicze Karkonoszy. Prezentując wybrane – najpiękniejsze okazy świata roślinnego i zwierzęcego, a także mówiąc o geologii i klimacie regionu, dział ten przypomina o potrzebie ochrony (zachowania i rozwoju) dla siebie i innych tego pięknego zakątka naszego kraju.